• 0452 424 00 99
  • fatsaosb@hotmail.com

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Doğalgaza Kavuştu

Fatsa Organize Sanayi Bölgesi Doğalgaza Kavuştu

30 işletmenin faaliyet gösterdiği ve yaklaşık 5 bin kişinin istihdam edildiği Fatsa Organize Sanayi Bölgesi doğalgaza kavuştu.

Fatsa Organize Sanayi Bölgesine doğalgaz verilmesi nedeniyle Fatsa OSB’de tören düzenlendi. Düzenlenen törene, Vali Seddar Yavuz, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Fatsa Kaymakamı Ömer Lütfi Yaran, Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Ertem Kibar, Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Niyazi Taşçı, Fatsa OSB Başkan Vekili ve Fatsa Ticaret ve Sanayi odası Başkanı Tayfun Karataş, AKSA Şirket Müdürü Doğan Gürler, kamu kurumlarının yöneticileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile Fatsa OSB’de faaliyet gösteren sanayici ve iş insanları katıldı.

Fatsa OSB’ye doğalgaz verilmesi nedeniyle düzenlenen törende bir konuşma gerçekleştiren Vali Seddar Yavuz, Fatsa OSB hakkında bilgi verdi. Vali Yavuz, üretmeyen ve istihdam sağlayamayan, bilim ve teknolojiye yatırım yapamayan ülkelerin, gelişmiş ülkelerin kuklası ve kölesi olacağını belirterek, “Ne kadar hamasi nutuklar atarsanız atın, eninde sonunda gücünüz kadar sahada olursunuz. Eğer kudretiniz yoksa, teknoloji üretemezseniz, insanlarınız karnı tok sırtı pek değilse, gerilemeye mahkûmsunuz” diye konuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu anlayışla 20 yıldır büyük bir devrim gerçekleştirerek, her alanda önemli değişiklikler meydana getirdiğini ifade eden Vali Yavuz sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bugün her alanda uluslararası rekabette gücünü gösteren hem masada, hem sahada aziz Türk Milletinin şanına yakışır bir duruşu sergilemeyi devam ediyor. Yaklaşık 95 hektar arazi üzerinde biliyorsunuz Fatsa OSB genişleme alanı olarak çalışıyoruz. Bununla ilgili olarak şuana kadar 12 Milyon TL ödeme gerçekleştirdik. Diğer taraftan Ünye OSB'de gerçekleştirdiğimiz gibi Fatsa OSB’de elimizdeki parselleri sanayicilerimize tahsis etmek üzere, yeni kamulaştırmalara devam ediyoruz.”

Konuşmasının devamında önemli bir tekstil firması ile anlaştıklarının müjdesini de veren Vali Seddar Yavuz, yakın zamanda temel atma töreninin gerçekleştirileceğini ifade etti.

Özellikle tekstil firmalarının Ordu’ya gelmek için bir yarış halinde olduklarını aktaran Vali Yavuz şunları söyledi: “Biz de onlara yeni alanlar oluşturmak için uğraş ve çaba sarf ediyoruz. Bu uğraş ve çabalarımız içinde elbette bilgi ve tecrübesiyle ülkemize hizmet etmiş bugün de Ordu'muzda birlikte çalıştığımız çok kıymetli Büyükşehir Belediye  Başkanımız da bu hizmet ve yatırımları hep beraber koordine ederek, inşallah sizlere layık olmaya gayret ediyoruz.” 

Törende Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, Ordu’da doğalgaz çalışmalarının 2008 yılında başladığını belirtti.

Ordu’nun çağdaş bir şehir olacağına vurgu yapan Güler, sanayicilerin doğalgazın ekonomik faydalarından yararlanarak rekabet gücüne erişeceklerini söyledi.

Güler, “Ordu çağdaş bir kent olma, il olma noktasında ilçeleriyle birlikte, turizm başta olmak üzere bu yaşam kalitesini geliştirmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Fatsa belediye Başkanı İbrahim Ethem Kibar ise, OSB’nin uzun yıllardan bu yana doğalgaz beklediğini hatırlatarak, “Uzun yıllardır OSB’deki yatırımcılarımız doğalgaz bekliyordu. Bugün burada yıllık yaklaşık 25 milyon liralık bir tasarruftan bahsediyoruz. Bu tasarrufla birlikte burada bulunan birçok yatırımcımız yeni yatırımlar yapacaktır, yeni istihdamlar sağlayacaktır. Bu ilçemiz ve bölgemiz açısından çok kıymetli bir durumdu. Sayın Valimizin Türkiye’de, belki de sadece ilimizde uyguladığı, ürettiği bir kamulaştırmayla birlikte, aynı zamanda kamulaştırma bekleyen birçok vatandaşımızın sorunu yeni yatırımcılarında gelmesiyle birlikte çok hızlı bir şekilde çözüme ulaşacaktır” dedi.

Törende, Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Fatsa OSB Başkan Vekili Teyfun Karataş da söz alarak, Fatsa OSB için önemli olan doğalgaz yatırımının gelmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bugün çok güzel bir düşünceye imza atıyoruz aslında. Sayın Cumhurbaşkanımız bundan yıllar önce bir cümle ifade etmişti 'ben ülkemi pazarlamakla mükellefim' demişti. Bunu bazı kesimler yanlış anladı. Hâlbuki çok doğru yerlere temas etmişti. Biz de zaman zaman ilçemizi, bölgemizi pazarlamak için farklı illere ve ilçelere giderken bir takım fırsatları da peşimizden getirmek için uğraş veriyoruz. Tabi biz ilçemizi pazarlamakla mükellefiz. Pazarlarken bir takım argümanlara da ihtiyacımız var. Organize Sanayi bölgesi bir ev için kapı, pencere ne ise bir OSB için doğalgaz aynı hassasiyeti taşıyor. Dolayısıyla OSB’mize böyle hassasiyet ve önemli olan hususu bizimle buluşturduğu için başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İlçe Belediye Başkanımıza ve çok değerli AKSA yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Gerçekten elimize öyle bir anahtar sundular ki, bizim rekabet gücümüzü ortaya koydular. Biz diğer illerle farklılık, üstünlük istemiyoruz, aslında eşitlik istiyoruz. Bu bağlamda bugün de bunlardan birine şahitlik ediyoruz.” 

Törende AKSA Şirket Müdürü Doğan Gürler de bir konuşma yaparak, Fatsa OSB için 5 mlyon TL’lik doğalgaz yatırımı yaptıklarını ifade etti.

Gürler, Ordu ilinde 128 Milyonluk yatırımın tamamlandığını belirterek “Fatsa’da da bugün itibariyle son 5 yılda yaptığımız 33 Milyonluk yatırımla, 30 bin daireye doğalgaz hizmetini ulaştırmış bulunmaktayız. Fatsa OSB de, tabi sanayicilerimiz için doğalgaz kullanımı maliyetlerin düşürülmesi anlamında büyük önem arz etmekteydi. Enerji ve tabi Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK’nın bu konuyla ilgili mevzuatsal değişiklikleri yapmasına müteakip geçen sene hızlı bir şekilde doğalgazın Fatsa OSB’ye ulaşması noktasında yatırımlarımızı başladık. Bugün itibariyle Fatsa OSB’deki 5 milyonluk yatırımı tamamlamış bulunmaktayız. Ben tekrar hem şirketimize, hem Fatsa’mıza, hem de sanayici kuruluşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Tören, konuşmaların ardından, Fatsa Organize Sanayi Bölgesine verilen doğalgazın açılımı ile sona erdi.